Az egészséges, pihentető alvás nélkülözhetetlen a megfelelő fizikai és szellemi állapot fenntartásához, valamint szükséges jó közérzetünk megőrzéséhez. A nem megfelelő alvás számos problémákat okozhat a mindennapokban, a növekvő stressz rossz hatással van az idegrendszerre, a csökkenő ingerküszöb és növekvő ingerlékenység mellett romlik a koncentrációs készség és a memória, valamint egyéb mentális és fizikai tünetek is akadályozhatják életünket.
Számos olyan - akaratlanul is -, a mindennapjainkba épült szokás van, melyek akadályozzák a megfelelő éjszakai pihenést és feltöltődést - ilyenek többek között az egészségtelen, rendszertelen táplálkozás, a magas koffeinbevitel vagy a fizikai aktivitás hiánya. Sokan, akik alvásproblémákkal küzdenek, arról számolnak be, hogy az egész napos sürgés-forgás után az agyuk egyszerűen képtelen leállni elalvás előtt, "folyamatosan kattognak valamin".
Az alvásproblémák hosszú távon jelentős befolyással lehetnek mentális és fizikai egészségünkre - a napközbeni fáradtság, kimerültség mellett a koncentrációs készség és a memória romlása, az ingerküszöb csökkenése és az ingerlékenység növekedése olyan tünetek, melyek okozója lehet a pihentető alvás hiánya. Enyhébb tünetek esetén a különböző gyógynövény-alapú teák, gyógynövény-kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítők megoldást jelenthetnek a probléma megoldásában, a hosszú ideje fennálló tünetek esetén azonban érdemes szakember segítségét kérni (az étrend-kiegészítők ebben az esetben is segítséget nyújthatnak, semmiképp sem helyettesíthetik azonban az orvos által felírt gyógyszert vagy kezelést), hiszen a tünetek hátterében komolyabb fizikai megbetegedés és/vagy olyan lelki probléma is állhat, melynek megoldásához pszichológusi/orvosi támogatásra lehet szükségünk.
Rizikófaktorok az életkor, a tartós vagy átmeneti, fokozott pszichés terhelés, pszichiátriai betegségek (depresszió, szorongásos zavarok, függőségek), a váltott műszak vagy a gyakori utazás különböző időzónák között.
Fogyasszunk el egy csésze citromfű teát nem sokkal elalvás előtt. Az enyhe feszültségoldó,nyugtatóhatás segítséget nyújt az ellazuláshoz és a könnyedebb elalváshoz. Egy csésze gyógytea elkészítéséhez egy teáskanál szárított citromfű levélre van szükségünk (friss növény esetén e mennyiség négyszeresére). A citromfű leforrázása után a teát öt percig hagyjuk állni, ezt követően már fogyaszthatjuk is a kellemes ízű, illatú és hatású gyógyteát.
További alvássegítő gyógynövények: kamilla, levendula, komlótoboz, macskagyökér. Ezeket a gyógynövényeket kombinálhatjuk is, számos nyugtató hatású teakeverék összetevői között megtalálhatjuk őket.
Hasznos, hatékony megoldás a citromfű aromaterápiás alkalmazása - az illóolaj párologtatása során kellemes illata belengi a levegőt, melynek belélegzése a gyógyteához hasonló módon ellazító,stresszoldó hatásával segíthet minket az könnyebb álomba merülésben. Elalvás előtt fél órával cseppentsünk néhány csepp citromfű illóolajat a diffúzorba/párologtatóba, majd élvezzük a különleges illatélményt.
További illóolajok párologtatáshoz: levendula, ilang-ilang, mandarin, levendula
Nyugtató és görcsoldó hatású. Idegesség okozta gyomor- és bélpanaszokra, fejfájásra, szívpanaszra hatásos.
Nyugtató és görcsoldó hatású. Idegesség okozta gyomor- és bélpanaszokra, fejfájásra, szívpanaszra hatásos. Epehajtó.
Természetes idegerősítő- és idegnyugtató hatással bír, segítséget nyújthat alvásszavarok, kezdődő depresszió, ideges eredetű szívpanaszok esetén, serkenti a máj működését, emésztésjavító és puffadásgátló hatással bír, szabályozza a pajzsmirigy működését.
Az idegrendszer és a szív megfelelő működését támogató összetevőkkel - citromfűvel, B1-, B6-, valamint B12-vitaminnal.
Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk.