Az alábbi leírás nem teljeskörű tájékoztatás a depresszió témájában, csupán rövid ismeretterjesztő. Amennyiben depresszió tüneteit észleli magán, mindenképpen forduljon orvoshoz vagy pszichológushoz, különösen, ha tünetei már a mindennapi élet rutinfeladatainak ellátásban is akadályozzák. Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik az orvos által felírt gyógyszer, terápia alkalmazását, csupán segítséget nyújthatnak az enyhe lehangoltság tüneteinek kezelésében, súlyosabb esetekben mindenképpen csupán kiegészítő segítségként alkalmazzuk őket, szakemberrel konzultálva.
A depresszió tünetei igen széles spektrumon mozognak, az enyhe depressziótól a klinikai kezelést igénylő állapotig.
A depresszióval küzdő személyek érzelmi állapota sivár, helyzetüket és életüket kilátástalannak tartják, önképük többnyire sérült és negatív, értéktelennek, másokhoz képest alacsonyabb rendűnek érzik magukat. Gyakran szorongással küzdenek - melynek mértéke változó intenzitású -, mindennapjaikat alvászavarok (nehéz elalvás, gyakori felébredés vagy korai ébredés, esetleg megnövekedett alvásigény) nehezíthetik.
Depressziós időszakban megtapasztalható az intellektuális képességek bizonyos mértékű "romlása", ez nagy valószínűséggel a csökkentiimotivációval van összefüggésben. Az érdeklődésbeszűkül, a gondolkodás lelassulhat, a kezdeményezőkészség romlik vagy teljesen eltűnik. Aki depressziós, általában fáradtnak éri magát, nehezen tud felkelni, sokszor legszívesebben egész nap az ágyban feküdne.
Szintén gyakori tünet az étvágytalanság vagy fokozott étvágy, az emésztési zavarok, főleg a székrekedés.
A depresszió kezelésében számos eszköz áll rendelkezésünkre, állapottól függően elegendő lehet az egyéni és/vagy csoportosterápia, azonban, ha orvosunk szükségesnek találja, gyógyszer szedése is indokolt lehet. Habár korábban egyfajta tabuként kezelte a társadalom a mentálisproblémákat, mintha azok nem lennének valódi, az élet megélését megnehezítő gondok, ez a látásmód - nagyon helyesen - egyre inkább a feledés homályába merül és helyét átveszi a tudatosság és a figyelmesség a testi problémák mellett a lélek panaszait érintő akut panaszok kapcsán is.
Hangulatjavító,enyhe nyugtató hatással rendelkeznek a citromfű, a levendula, a golgotavirág, valamint a macskagyökér és az orbáncfű. Az utóbbi, az orbáncfű viszonylag erősebb hatóanyag-tartalommal rendelkezik, így antidepresszáns gyógyszerek esetén már nem ajánlott alkalmazni.
Nyugtató és görcsoldó hatású. Idegesség okozta gyomor- és bélpanaszokra, fejfájásra, szívpanaszra hatásos.
Nyugtató és görcsoldó hatású. Idegesség okozta gyomor- és bélpanaszokra, fejfájásra, szívpanaszra hatásos. Epehajtó.
Természetes idegerősítő- és idegnyugtató hatással bír, segítséget nyújthat alvásszavarok, kezdődő depresszió, ideges eredetű szívpanaszok esetén, serkenti a máj működését, emésztésjavító és puffadásgátló hatással bír, szabályozza a pajzsmirigy működését.
Az idegrendszer és a szív megfelelő működését támogató összetevőkkel - citromfűvel, B1-, B6-, valamint B12-vitaminnal.
Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk.